Pravidelná preventivní prohlídka se vyplatí

13.01.2019

Preventivní prohlídky hrají zásadní roli v péči o zuby a dutinu ústní. Pravidelné kontroly u zubního lékaře odhalí počínající problémy dříve, než začnou způsobovat obtíže. Čím déle s návštěvou zubního lékaře otálíte, tím větší zásah do chrupu i do peněženky vám hrozí. Malá výplň je levnější a šetrnější než extrakce zubu s jeho následným nahrazením.

Součástí preventivní prohlídky je anamnéza, díky níž zubní lékař zjistí celkový zdravotní stav pacienta. Samotná prohlídka zahrnuje důkladnou kontrolu zubů, měkkých tkání včetně sliznic a jazyka a zevní vyšetření oblasti hlavy a krku.

Lékař vyšetřuje přítomnost zubních kazů, pigmentací, plaku a zubního kamene. Dále kontroluje stávající výplně, korunky a jiné náhrady. Kontroluje také správné postavení zubů a celkově estetickou stránku chrupu.

Důležitou součástí prohlídky je také vyšetření dásní a závěsného aparátu zubů, tzv. paradontu. Kontrolou měkkých tkání je možné odhalit parodontitidu, řadu celkových onemocnění, které mají jako první projevy v dutině ústní. 

Během preventivní prohlídky zhotovíme rentgenové snímky, které jsou nezbytné pro včasné odhalení zubních kazů, zubního kamene, paradontitidy či zánětů v okolí kořenů.