Trpělivost a důslednost při čištění zubů se vyplatí
Proč jsou první zoubky tak důležité a proč je nutné se o ně už od začátku správně pečovat? Není starost o mléčný chrup přeceňovaná? Dentální hygienistka Jasněna Matoušková radí rodičům.
Co tedy ty první zouky? Proč jsou tak důležité? Pomáhají k dobrému vývoji čelisti i obličeje a udržují místo pro prořezání stálých zubů. Umožňují dětem dobře rozkousat potravu a správně ji strávit. Mléčný chrup je také důležité pro správnou výslovnost.
Kdy začít s čištěním zoubků? Je doporučováno čistit zuby hned po prořezání, protože už od této chvíle hrozi riziko zubního kazu. Na trhu existuje mnoho pomůcek ve formě gumových prsťáčků a zubních kartáčků odpovídajících danému věku dítěte. Osobně doporučuji pro první čištění stírání navlhčenou sterilní gázou a postupně zapojit zubní kartáček. Přínosné bývá pořídit kartáček jako hračkudo postýlky nebo do kočárku jako kousátko.
Je vůbec potřeba čistit tak důkladně mléčné zuby, když stejně brzy vypadají? Čištění mléčných zubů je nesmírně důležité. Předcházíme tak vzniku zubního kazu a následně bolestivým komplikacím i stresům při ošetření dítěte. Správným čištěním vytváříme u dítěte celoživotní hygienický návyk, který je přínosem do budoucna ve fomě zdravých zubů a také nezanedbatelých úspor za drahou stomatologickou péči.
Jaká rizika přináší kaz v mléčném chrupu? Zubní kaz u dětí je především nutné řešit. Mnoho rodičů jej pokládá za banalitu, která se vyřeší prořezáním druhých zubů. to je ale velký omyl. Zubní kazje infekce v těle jako každá jiná. Oslabuje imunitní systém a tím zbytečně zatěžuje organismus. Dalším rizikem je nákaza okolních zubů a zárodků stálých zubů, které mohou být deformovány nebo se může jejich růst zcela zastavit. Následky odkládání ošetření zubního kazu mohou vytvářet problémy do budoucna. Chybějící zub může být příčinou vzniku potíží, které je následně potřeba řešitnákladnou ortodontickou léčbou.
Co dělat, když si dítě nechce čistit zuby? Trpělivost, trpělivost a zase trpělivost. Někdy je nutné zasáhnout radikálně, ale hlavně čistit a nenechat dítětem zmanipulovat do absence péče o zuby. Já apeluju napodobování. Někdy stačí, aby si rodiče nechali vyčistit zuby od svého dítěte, ebo je dobré čistit si zuby společně v koupelně, aby dítě vidělo rodiče jako vzor.
Záleží na výběru zubní pasty? Úloha zubní pasty je při čištění zubů až na druhém místě. Děti pastu často polykají, a proto bychom jim měli pořídit nepřílis sladkou dětskou pastu s odpovídajícím množstvím fluoru k jejich věku. Fluor napomáhá např. u dětí se zvýšenou kazivostí chrupu k remineralizaci skloviny a může tak zastavit počínající zubní kaz. Ústní vodu u dětí nedoporučuji, pouze v případě léčebné terapie.
Kdy je vhodné zajít s dítětem k zubaři? Již v prvním roce života. Vytvoříme tak u dítěte vazbu s dítětem i s prostředím ordinace. Lékař by měl zkontrolovat stav prořezaných zubů, poskytnout rodičům rady, jak se o dětské zuby správně starat a předcházet tak jejich poškození. Výborným návodem, jak pravidelně docházet s dítětem k zubaři, je Zubní průkaz dítěte vydaný Českou stomatologickou komorou.
Do kolika let je potřeba dětem pomáhat s čištěním zubů? Ukakzuje se, že čištění zubů je vcelku složitý proces. Denně se setkávám s tím, že se učím i padesatileté lidi čistit si správně zuby. Proto by rodiče měl věnovat velkou péči nácviku čištění zubů u svých dětí a nepodceňovat kontrolu. Měli by se řídit doporučením stomatologia nebo dentální hygienistky. Do 6 let je pomoc rodičů zásadní nezbytností. Do 10 až 12 let je přínosné dětem zuby kontrolovat, případně dočišťovat a doplňovat o další nezbytné pomůcky (nit, mezizubní kartáčky, jednosvazkový kartáček). Osobně doporučuji zuby dočišťovat, dokud se u dětí nevytvoří kompletní stálý chrup.
Co pokládáte v péči rodičů o dětské zuby za důležité? Nejdůležitější je osobní příklad, důslednost a pravidelnost. Neméně důležitý je nácvik správné techniky a výběr vhodných pomůcek. Co bych chtěla opravdu zdůraznit, je kontrola příjmu cukrů. Nedostatečná hygiena a tím přetrvávající plak na zubech spolu s pravidelným přísunem cukru je zárukou vzniku kazu. Dochází ke kolísání pH v ústech, což způsobuje naleptání skloviny. Postupně dochází k jejímu poškození (demineralizaci) a ke vzniku kazu. Proto by měli rodiče omezit u dětí nadměrnou konzumaci sladkých nápojů i sladkostí v průběhu dne.
Jaký doporučujete kartáček na zuby? Sebelepší a sebedražší kartáček, byť i elektrický, sám o sobě nezaruší dokonalé vyčištění zubů, pokud chybí správná technika a pravidelnost. Při výběru platí, že by měl být kartáček spíše s menší hlavičkou, rovným zástřihem (bez zbytečných masážních výmyslů), s měkkými a hustými vlákny. Dětský kartáček by měl odpovídat velikosti dětských úst
Mgr. Jasněna Matoušková, Bulletin 2017